Chemia basenowa

Co zrobić, by woda w basenie nie mętniała
Co zrobić, aby woda w basenie była czysta? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wiele osób, które zastanawiają się, czy inwestycja w ogrodowy basen jest opłacalna i czy zabiegi pielęgnacyjne nie zajmą dużo czasu. Przedstawiamy krótki poradnik, dzięki któremu woda w basenie będzie krystaliczna przez cały sezon.

Pompy i filtry – czysta woda w basenie ogrodowym
Jak uzyskać czystą wodę w basenie? Do tego celu służą filtry i pompy – to niezbędne elementy instalacji filtrującej. Zbiorniki filtra mogą być wykonane z polietylenu, żywic poliestrowych lub stali nierdzewnej. Najczęściej stosowane są filtry ze stali nierdzewnej (są wytrzymałe) oraz poliestrowe (nieco tańsze od stalowych i trochę mniej trwałe, uwaga – nie są przeznaczone do pracy ze słoną wodą). Modele polietylenowe to zakup tylko na kilka sezonów.

Istotnym elementem każdego filtra jest wkład filtrujący. Może mieć formę przesłony wypełnionej piaskiem kwarcowym lub papierowego kartusza. Filtry piaskowe – jak wskazuje nazwa – zawierają odpowiednio dobrany piasek kwarcowy. Wymieniamy go co 2–3 lata. Z kolei filtry papierowe zużywają się szybciej, ale nie są zbyt drogie, więc ich wymiana nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Oczywiście filtr powinien być podłączony do pompy basenowej. Kupując ją, zwróćmy uwagę na wydajność (w m3/h) – przyjmuje się, że musi zapewnić całkowitą czterokrotną wymianę wody w zbiorniku.

Na obrzeżu basenu możemy mieć teżk skimmery. Zasysają one zanieczyszczenia pojawiające się na powierzchni wody, które zatrzymują się na sitach. Ze skimmerów woda jest tłoczona przez pompę do filtra, który wychwytuje mniejsze zanieczyszczenia. Skimmer płuczemy co kilka dni.

Czysta woda w basenie – krok po kroku

Aby zapewnić czystą wodę w basenie, musimy zadbać o kilka kwestii i przeprowadzić niezbędne zabiegi.

Dezynfekcja. Zazwyczaj przeprowadzamy ją za pomocą chloru. Dostępny w formie płynów, granulatu lub tabletek dozujemy do wody. Związki chloru chronią wodę i nieckę przed bakteriami oraz glonami. Chloru nie należy bezpośrednio wrzucać do wody. Możemy go rozprowadzić np. przy użyciu boi dozującej lub skimmera. Automatyczne dozowanie zapewniają chloratory, są to stosunkowo niedrogie urządzenia, a zapas środków uzupełniamy raz na miesiąc.

Koagulacja. Zapobiega mętnieniu wody, którą powodują drobne substancje, niedające się zatrzymać przez filtry. Do wody dodajemy specjalne preparaty chemiczne, które powodują, że mikroskopijne cząstki łączą się w większe, dające się odfiltrować. Właściwy odczyn pH – pH wody powinno wahać się od 7,0 do 7,4. Zarówno spadek, jak i wzrost odczynu jest niepożądany. Niewłaściwe pH powoduje m.in. osłabienie skuteczności działania środków dezynfekcyjnych, podrażnienie spojówek i skóry czy korozję elementów metalowych.

Odczyn możemy kontrolować za pomocą testera paskowego – wystarczy pasek testowy zanurzyć w wodzie na kilka sekund, a następnie porównać uzyskany kolor z dołączoną skalą. Aby przywrócić właściwe pH wody, należy użyć specjalnie do tego celu dedykowanych preparatów, które rozprowadza się w wodzie – ręcznie lub w boi dozującej czy skimmerze. Pamiętajmy, że są to silne środki chemiczne, dlatego używając ich, stosujmy rękawice i okulary ochronne oraz przestrzegajmy zaleceń producenta.

Woda bez glonów. Bakterie i grzyby gromadzą się oraz rozwijają w miejscach, gdzie woda jest nieruchoma. Z tego powodu należy ją stale przepompowywać. Niezbędne jest również stosowanie preparatów zapobiegających namnażaniu glonów.

Wyświetlanie 1–30 z 225 wyników

Wyświetlanie 1–30 z 225 wyników